Достапни линкови

САД повикуваат на нормализација на турско- ерменските односи


Државниот секртетар на САД Хилари Клинтон, која е во посета на главниот град на Ерменија, Ереван, во рамките на нејзината турнеја во Кавказ и источна Европа, ја повика Турција да ги продолжи напорите за нормализација на односите со Ерменија и да ги отвори границите со таа земја. Во Ерменија Клинтон дојде од Азербејџан, каде што кажа дека Вашингтон е подготвен да им помогне на Азербејџан и на Ерменија во постигнувањето мировен договор околу регионот Нагорно Карабах и дека тоа прашање претставува највисок приоритет.
XS
SM
MD
LG