Достапни линкови

Надал победник на Вимболдон


Рафаел Надал за дваипол часа со 3:0 во сетови го победи Чехот Томаж Бердих во финалето на годинешниот Вимблдон . Томаж Бердих. го елиминира првиот носител Роже Федерер, а веднаш потоа во полуфиналето и Новак Ѓоковиќ. Но, во финалето не можеше да го совлада Надал. За Надал ова е осма Грен слем титула, втора на Вимблдон. Претходно има пет титули на Ролан Гарос и една на Отвореното првенство на Австралија.
XS
SM
MD
LG