Достапни линкови

Ујгури протестирале во Париз


Околу 150 луѓе се собрале денеска на протест во Париз, за да побараат правдина и слобода за Ујгурите. Ујгури од Франција, Германија, Холандија и Швајцарија се собрале денеска пред Ајфеловата кула, на одбележување на годишнината од меѓуетничките немири во североисточна Кина. Луѓето носеле транспаренти на кои пишувало „Стоп за кинескиот маскр врз Ујгурите„ Од пред Ајфеловата кула се упатиле пред амбасадата на Кина. Демонстрантите упатиле апел до меѓународната заедница да помогне да се разие дијалог меѓу Пекинг и преставниците на Ујгурите.
XS
SM
MD
LG