Достапни линкови

Кампања против ропството во Јемен


Група за човекови права од Јемен соопшти денеска дека ќе започнe кампања за борба против ропството. Иако ропството во таа земјa официјално е укинатo вo 1962-та, тие сметаат дека ропството се уште постои. Координаторот на невладината оганизација вели дека тие ќе ги посетуваат регионите каде се уште се практикува ропствотo, за да им објаснат на луѓето колкаво злосторство е тоа што им се случува.
XS
SM
MD
LG