Достапни линкови

САД ќе им помогне на Азербејџан и на Ерменија


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека Вашингтон е подготвен да им помогне на Азербејџан и Ерменија да постигнат мировен договор за отцепениот регион Нагорно Карабах. Клинтон изјавила дека на тоа прашање му се дава приоритет. На заедничката прес конференција со азербејџанскиот министер за надворешни работи, таа изјавила дека САД на мирот во таа област гледат како на можност и предуслов Претходно , Клинтон се состана и со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев.
XS
SM
MD
LG