Достапни линкови

Почина Ајатолахот Фадлалах


Високиот либански шиитски свештеник Мохамед Хусеин Фадлалах починал на возраст од 75 години во една болница во Бејрут. Ајтолахот Фадлалах се смета за духовен водач на Хезболах, организација основана во 1982-та година со подршка на иранската Револуционерна Гарда. Американскиот претседател Бил Клинтон во 1995-та го стави Фадлалах на црната листа за терористи , откако Ајтолахот јавно ги подржа самоубиствените напади како средство за борба против Израел.
XS
SM
MD
LG