Достапни линкови

Турција:Израел го блокира мирот на Блискиот Исток


Турција го повика Израел да ја прекине блокадата на Газа и хуманитарната трагедија на Палестинците и нагласила дека односите меѓу двете земји ќе се подобрат дури тогаш кога стварно ќе заживее мировниот процес на Блискиот Исток. Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давитоглу изјавил дека Израел ги убил мировните перспективи на Блискиот Исток со војната во Газа во 2009-та.

XS
SM
MD
LG