Достапни линкови

Иран да ги обелодени доказите за убиствата во затворите


Амнести интернешнал ги повика иранските власти целосно да го обeлоденат случајот со двајцата мажи кои беа осудени на смрт за убиство на тројца демонстранти кои се наоѓаа во затвор. Организацијата преку писмо бара да се обелоденат фактите , и да има истрага за тортурите и за другите видови насилства кои се извршени врз оние кои се во притвор а се обвинети за протести против изборот на Махмуд Ахмадинеџад за претседател.

XS
SM
MD
LG