Достапни линкови

Гејтс нареди построга контрола на информациите


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс наредил високите воени преставници пред да дадат интервју за некој медиум, прво да се консултираат со бирото за односи со јавноста на Пентагот. Од Пентагон изјавиле дека на Гејтс му е преку глава од „истекување“ на информации. Овој чекор следува откако поранешниот генерал во Авганистан Стенли Мекристал, даде интервју во еден медиум во кој ги критикува високите членови на американската администрација, по што беше отпуштен од функцијата. Со овој чекор се очекува да се заостри контролата на информаците
XS
SM
MD
LG