Достапни линкови

Уругвај во полуфиналето


Репрезентацијата на Уругвај е вториот полуфиналист на Светското првенство во Јужна Африка, откако во драматичен натпревар ја совлада селекцијата на Гана дури по изведувањето на пенали, откако по првите 90 и дополнителните 30 минути резултатот беше 1:1. Вистинска драма се случуваше во последната минута од продолженијата, кога фудбалерот на Гана Гијан не успеа да реализира пенал. Во полуфиналето Уругвај ќе игра против Холандија.
XS
SM
MD
LG