Достапни линкови

Србија со осуда на инцидентот во Северна Митровица


Владата на Србија го осуди, како што го нарече, терористичкиот напад во Северна Митровица во кој загина 1 лице а беа повредени десетина. Србија побара од меѓународните институции да не наметнуваат решенија кои ке доведат до ескалација на насилството.
Експлозијата се случила на протест на србите од Митровица против најавата на косовската влада дека ќе отвори центар за цивилни услуги во тој град. Се претпоставува дека била фрлена рачна граната.
XS
SM
MD
LG