Достапни линкови

Расте бројот на жртвите по нападите во Лахоре


42 лица беа убиени, а најмалку 180 повредени во нападот во Лахоре извршен од двајца бомбаши самоубијци во Суфи Џамија. Полицијата и другите безбедносни структири денеска ја подигнаа готовноста во Лахоре особено околу верските објекти поради петочната молитва. Одговорноста не ја превзеде никој но познато е дека за исламските радикали, суфизмот е ерес. ЕУ осудувајки го нападот соопшти дека тој ја покажува силата на терористичката закана и екстремизмот.
XS
SM
MD
LG