Достапни линкови

Мета: Поделбата на Косово е опасност за мирот во регионот


Албанскиот вицепремиер и министер занадворешни работи Илир Мета изјави дека поделбата на Косово или размената на територии меѓу Приштина и Белград би претставувале сериозна опасност за мирот, безбедноста и стабилноста не само на Косово, туку и во поширокиот регион.Мета истакна дека патот кон остварување на заедничките европски и евроатлантски тенденции лежи во целосното почитување на постоечките граници, територијалниот интегритет и во зајакнувањето на регионалната соработка.
XS
SM
MD
LG