Достапни линкови

Серена Вилијамс и Вера Звонарева во финале на Вимблдон


Бранителката на титулата на Вимблдон, Серена Вилијамс в сабота во финалето ќе игра против Вера Звонарева од Русија. Во полуфиналето Американката Вилијамс ја совлада Петра Квитова од Чешка со 7:6 (7:5) и 6:2 по сетови, додека во второто полуфинале Звонарева ја победи Цветана Пиронкова од Бугарија со 3:6, 6:3 и 6:2 по сетови. За Звонарева ова ќе биде прво Грен-слем финале.
XS
SM
MD
LG