Достапни линкови

Нетенјаху ќе ослободи 1.000 Палестинци во замена за изрелскиот војник


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјавил дека е подготвен да ослободи 1.000 палестински затвореници ако радикалното палестинско движење Хамас го ослободи израелскиот војник Гилад Шалит, кого бунтовниците на Хамас го заробија пред четири години. Нетенјаху тоа го соопштил во своето телевизиско обраќање пред израелскиот народ. Тој изјавил дека сите израелски граѓани сакаат Шалит да се врати неповреден Семејството на Шалит протестираше во неделата во Ерусалим, барајќи негово ослободување.
XS
SM
MD
LG