Достапни линкови

Хашим Тачи:признавањето од Србија би било со посебно значење


Секое признавање на независноста на Косово има свое значење, но признавањето од страна на Србија би имало посебно значење, бидејќи двете земји имаат горчливо минато и треба да го завршиме мрачното поглавје во односите . Ова, во интервјуто за најновиот број на „Нин“, го изјавил косовскиот премиер Хашим Тачи. Тој додал дека ако Србија сака да влезе во НАТО и Европската унија, ќе мора да го признае Косово.

XS
SM
MD
LG