Достапни линкови

Во Сирија приведени 400 членови на ПКК


Над 400 луѓе за кои е утврдено дека се членови на Курдската работничка партија, биле приведени во неколку градови во Сирија, пишува Хуриет. Приведените се обвинети дека се членови на терористичка организација, дека насилно собирале пари за неа, дејствувале во насока на отцепување на сириска територија со цел да се создаде независна држава Сириските власти предупредија дека на семејствата од курдско потекло, кои даваат логистичка поддршка на терористички организации, ќе им биде одземена земјата, која им е дадена од државата за да ја обработуваат

XS
SM
MD
LG