Достапни линкови

Оставка на главниот инспектор за нуклеарна програма на МААЕ


Главниот инспектор за нуклеарна програма на Меѓународната агенција за атомска енергија, Оли Хејнонен кој ја водеше истрагата во Иран и Сирија , ќе ја напушти својата функција поради лични причини. Тој во Агенцијата за атомска енергија работеше 30 години. Од Агенцијата соопштиле дека Хејнонен ќе си оди на крајот на август. Инспекторот беше одговорен да провери дали нуклеарните прогларми на земјите се за воени потреби.
XS
SM
MD
LG