Достапни линкови

Финансиската регулатива во САД ќе се реформира


Американскиот Претставнички Дом го усвои законот за реформи во финансиската регулатива, при што беше евидентна партиската поделеност, бидејки сите демократи беа за, а републиканците против. Претседателот Барак Обама го поздрави позитивниот изход, оценувајки дека тоа е победа за сите американци кои беа погодени од финансиската криза и неодговорноста која доведе до загуба на милиони работни места. Гласањето во Сенатот се очекува во текот на овој месец.
XS
SM
MD
LG