Достапни линкови

И трет круг гласање за претседател на Германија


Ќе има и трет круг на гласање за претседател на Германија. Во првите две гласања, кандидатот предложен од канцеларката Ангела Меркел не го доби потребното мнозинство. Но по третиот круг добива тој кој има повеќе гласови. Гласањето е тајно. Во германското Сојузно Собрание денеска гласаат 1.244 пратеници и преставници на 16 сојузни држави . Гласањето доаѓа по оставката на претседателот Хорст Келер од пред еден месец.
XS
SM
MD
LG