Достапни линкови

Џабулани и голи моделки


Може не играат фудбал, ама Кинезите смислија начин како маркетиншки да го привлечат вниманието на СП во Јужна Африка

Иако Кина не се квалификуваше како напреварувач на ова Светското фудбалско првенство, кинеските компании влегоа во високата спонзорска лига и нивните реклами се наоѓаат на терените во Јужна Африка заедно со Виза, Мекдоналдс и Кока Кола.

Кинезите, на сите можни начини, сакаат да го свртат вниманието на СП 2010, при што се служат со разголени модели кои привлекуваат гледачи на најпопуларниот спорт на светот.
Последната кампања со која успеаја да добијат заслужено внимение, е со голи Кинески кои позираат со Џабулани, службената топка на овогодинешното првенство, потоа со голи девојки облечени во бразилски бикини, а има и такви замотани во тоалетна хартија.

Иако некои сметаат дека ваквиот начин на привлекување на публиката не е ефикасен, би се излажале со оглед на фактот дека Кинезите засега се рекордери во следење на овогодинешното фудбалско првенство.
XS
SM
MD
LG