Достапни линкови

Хрватска ги отвора последните поглавја од преговорите со ЕУ


Хрватскиот министер за надворешни работи и европски интеграции Гордан Јандроковиќ денеска во Брисел ќе ја предводи државната делегација на Меѓувладината конференција за пристапување на Хрватска во ЕУ. Се очекува Хрватска да ги отвори преостанатите три поглавја за кои се преговара и да ги затвори дополнителните две. Со тоа земјата ќе ги отвори сите 33 поглавја за кои се преговара, а има и 20 привремено затворени.
XS
SM
MD
LG