Достапни линкови

Обдукција на телата на жртвите од конвојот за Газа


Телата на седум од деветте турски жртви во израелскиот напад врз меѓународниот конвој со хуманитарна помош за Појасот Газа на 31 мај биле издупчени од куршуми, додека петмина од жртвите биле удирани во глава, покажаа резултатите од обдукциите направени во Турција.Резултатите покажуваат дека израелските сили пукале со цел да ги убијат активистите, а не да ги спречат, изјави еден од адвокатите на семејствата на жртвите Израелските власти тврдат, дека израелските командоси одговориле на нападите од страна на активистите вооружени со железни шипки и ножеви. Организаторите на хуманитарниот конвој пак тврдат дека израелските командоси пукале на „слепо“ врз патниците, кои се штителе со железни шипки
XS
SM
MD
LG