Достапни линкови

Медведев повика на кратење на администрацијата


Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска изјавил дека бројот на државни службеници треба да се намали за 20 проценти, за да се зголеми ефикасноста на владата. Со парите кои ќе останат од намалувањето на вработувањето ќе се стимулираат другите вработени . Администрацијата во Русија се зголеми за 1,5 милиони леѓе од 2000 до 2008-та, кога Владимир Путин беше претседател.XS
SM
MD
LG