Достапни линкови

Ирак и Шел потпишале договор за природен гас


Ирак денеска го одобри договорот со кралската холандска фирма Шел вреден милијарди долари, со кој и се овозможува на фирмата да се приклучи во проектот за експлоатација на природен гас На Ирак му отпаќа 51 процент од договорот, на Шел 44 и на една јапонска фирма 5 проценти. Ирак има 112 трилиони кубни метри резерви на природен гас, но само мал дел од тоа се искористува поради лошата инфраструктура.

XS
SM
MD
LG