Достапни линкови

Поплави во Романија, 10 загинати


Десет луѓе загинале минатата ноќ во поплавите во Романија, а три луѓе се водат за исчезнати, соопштиле локалните власти. Во областа Ботосани, водата достигнале ниво од 163 литри на метар квардатен, па жителите биле приморени за се качуваат по покривите на куќите и на дрвја за да се спасат. Поплавите причиниле и матријални штети, а многу луѓе се иселиле од своите домови. На локалното население му помагаат и војници и полицајци и специјални единици.
XS
SM
MD
LG