Достапни линкови

Сенатот треба да го потврди изборот на Петреус за командант во Авганистан


Американскиот Сенат денеска треба да го потврди изборот на генерал Дејвид Петреус за командант на американските сили во Авганистан. Тој треба да сведочи пред Комитетот на Сенатот за воени прашања, пред се за стратегијата за Авганистан. Петреус ќе го замени генерал Стенли Мекристал, кој беше разрешен од претседателот Барак Обама поради неговите несоодветни коментари за некои личности од администрацијата.
XS
SM
MD
LG