Достапни линкови

Холандија оди во четвртфинале


И репрезентацијата на Холандија се пласираше во четвртфиналето на Светското превенство откако ја совлада репрезентација на Словачка со 2:1. Головите за Лалињата ги постигнаа Арјен Робен во 70 –та и Весли Снејдер во 84-та минута. А единствениот гол за Словачка го постигна Роберт Витек од пенал во продолжението на натвпреварот. Холандија во четвртфиналето за противник ќе го има победникот од мечот Бразил-Чиле.
XS
SM
MD
LG