Достапни линкови

Премиерката на Исланд се венчала со својата партнерка


Премиерката на Исланд се венчала со својата партнерка, според новиот закон за легализација на хомосексуалните бракови, соопштуваат денеска од Рејкјавик. Премиерката и нејзината партнерка се венчале вчера еден ден откако новиот закон стапи на сила. Тие како пар се регистрирале уште во 2002-та, но го чекале законот за официјално да се венчаат. Законот во исландскиот парламент беше едногласно усвоен на 11 јуни.
XS
SM
MD
LG