Достапни линкови

Петр Нечас именуван за премиер на Чешка


Чешкиот Претседател Вацлав Клаус денеска го именуваше лидерот на Граѓанските демократи 45 годишниот Петр Нечас за нов премиер. ОДС е водечка партија во централно десничарска коалиција која освои 118 од вкупно 200 места во долниот дом на чешкиот парламент. Социјал-демократите освоија најмногу места но не беа во можност да форнираат влада. Нечас вети финански реформи и анти корупциски мерки.
XS
SM
MD
LG