Достапни линкови

Обама бара одговорност од Кина за Северна Кореја


Американскиот претседател Барак Обама побара од Кина да признае дека Северна Кореја имала улога во нападот на јужнокорејскиот брод во март годинава. Меѓународната истрага покажа дека воениот брод Чеонан бил потонат од страна на Северна Кореја, која го негираше нападот. Обама изјави дека ја разбира воздржаноста на Кина во однос на нејзиниот сојузник и сосед, но дека има разлика меѓу воздржаност и замижување, кон некои константни проблеми.
XS
SM
MD
LG