Достапни линкови

Извршителите на бомбашкиот напад во БиХ се вахабити?


Босанската полиција претпоставува дека луѓето што стојат зад нападот на полициската станица се поврзани со радикалната муслиманска организација од босанското движење на вахабитите, јави босанската државна телевизија, повикувајќи се на истрагата. Еден полицаец загина а петмина се повредени при експлозијата рано утринава во полициската станица во градот Бугојно. Четворица од нив се лесно повредени, додека една жена полицаец е во критична состојба. Вакви терористички напади претставуваат опасност за целото општество и ние треба енергично да реагираме за искоренување на тоа зло, што го загрозува животот на луѓето, изјави босанскиот министер за безбедност Садик Ахмедовиќ.

XS
SM
MD
LG