Достапни линкови

Иран има материјал за две нуклеарни бомби


Директорот на американската агенција за разузнавање Леон Панета изјавил дека најверојатно Иран има доволно ниско обогатен ураниум да произведе две нуклeарни бомби , но дека за производсто ќе му бидат потребни 2 години. Панета за американската телевизија Еј-Би-Си изјавил дека на Иран му е потребна една година да ја произведе бомбата и уште една да развие операционен систем за нејзина употреба. Тој изјавил и дека се сомнева дека неодамнешните санкци на ОН ќе го запрат Иран во остварување на нуклеарните планови.
XS
SM
MD
LG