Достапни линкови

Турција ќе ги јакне трговските врски со ирачки Курдистан


Турски официјални лица во вторник ќе го посетат ирачкиот Курдски регион за да разговараат со тамошните власти за јакнење на трговските врски, и покрај напнатоста која владе во таа област каде се упориштата на курдстките екстремисти кои се борат против Анкара. Делегацијата од околу 200 луѓе ќе ја предводи министерот за трговска размена на Турција. Изминатите неколу денови имаше конфликти меѓу турската армија и курдските бунтовници , по што Турција спроведе воздушни напади на ирачка територија.
XS
SM
MD
LG