Достапни линкови

Референдум за уставни промени во Киргистан


Во Киргистан започна референдумот за уставни промени. Гласањето се одвива под силно обезбедување . Властите вчера го укинаа полицискиот час во градот Ош кој беше центар на неодамнешните насилства при што загина најмалку 275 луѓе. Предложениот устав во голема мерка ќе ги намали овластувањата на претседателот и ќе направи од Киргистан прва земја во Централан Азија која ќе биде парламентарна република.
XS
SM
MD
LG