Достапни линкови

Русија, Индија и Кина се повлекле од самитот во Канада


Лидерите на Русија, Индија и Кина се повлекоа од состанокот на земјите од групата Г-20, откако бразилскиот претседател Луиз Инацио Лула да Силва остана дома да се справи со тешките поплави. Бразил, Русија, Индија и Кина се групираа во групата наречена БРИК. Тие својот прв официјален самит го одржаа во 2009-та во Екатеринбург. Во овие земји живее 43 проценти од населението во светот, а тие заедно имаат 16,5 проценти од глобалниот бруто домашен производ.
XS
SM
MD
LG