Достапни линкови

Уругвај се пласираше во четвртфинале


Репрезентацијата на Уругвај се пласираше во четвртфиналето на Светското првенство во фудбал во Јужна Африка. Уругвај ја совлада Јужна Кореја со 2:1. Стрелец на двата гола беше Луис Суарес. Единствениот гол за Јужна Кореја го постигна Ли Чунг Јонг. Уругвај во четвртфиналето ќе игра против победникот од натпреварот меѓу САД и Гана.

XS
SM
MD
LG