Достапни линкови

Лидерите од регионот на средба во Призрен


Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе учествува на регионалната лидерска средба во Призрен, заедно со шефовите на држави на Косово, Црна Гора и Албанија, Фатмир Сејдиу, Филип Вујановиќ и Бамир Топи. Главни теми на кои ќе рзговараат претседателите се билатералните односи, економската соработка и евроинтеграциските перспективи. На средбата во Призрен не присуствува српскиот претседател Борис Тадиќ. Иванов утре ќе се сретне со претставници на Македонско-горанската заедница.

XS
SM
MD
LG