Достапни линкови

Владеачката партија во Северна Кореја ќе бира ново раководство


Владејачката комунистичката партија во Северна Кореја најавила дека во септември ќе свика состанок на кој ќе се бира раководство на партијата. Toa ќе биде трет таков состанок што го одржала партијата откако е на власт од 1948-та година. Можеби состанокот ќе биде за да го назначат за политички лидер синот на на лидерот Ким Јонг Ил, соопштува државната новинска агенција. Ким кој сега има 68 години во август 2008 –та претрпе мозочен удар.

XS
SM
MD
LG