Достапни линкови

Акцијата "Фаланга", успешна, оцени Јанкуловска


Во полициската акција „Фаланга“ со која се откриени кривични дела поврзани со недозволена трговија, поседување и злоупотреби на археолошки артефакти, запленети се предмети од крајот на 8 век пред нашата ера (железна доба) до 14 век од наша ера.
Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска изјави дека кај осомничените е пронајдена голема збирка предмети од најразлични периоди од историјата. Со реализацијата на акцијата успеавме во намерата предметите да не излезат од Република Македонија, рече Јанкулоска. Од собраните податоци, како што истакна, најголем дел од лицата приведени вчера работеле организирано, а за тоа говорат предметите пронајдени во нивните домови.
XS
SM
MD
LG