Достапни линкови

Шефот на германската дипломатија во посета на Софија


Германскиот шеф на дипломатијата Гвидо Вестервеле, кој е во посета на Софија, изјави дека новите земји членки на Европската Унија мора да одржуваат буџетска дисциплина. На заедничката прес конференција со бугарскиот премиер Бојко Борисов, Вестервеле ја пофали Бугарија за политичките и економските реформи, но нагласи дека буџетот мора да се држи под контрола. Вестервеле од Софија ќе отпатува и за Романија, а предвидено е да ја посети и Молдавија.
XS
SM
MD
LG