Достапни линкови

Премиерот на Чешка, Јан Фишер, поднесе оставка


Чешкиот премиер Јан Фишер денеска и формално поднесе оставка, со што е отворен патот за формирање нова влада, речиси еден месец по парламентарните избори. Фишер, које непартиска личност, ја превзеде премиерската функција во мај 2009-та година, по распаѓањето на владината коалиција предводена од Мирек Тополанек. Преговорите за состав на новата влада на Чешка сеуште се во тек.
XS
SM
MD
LG