Достапни линкови

Белорусија се заканува со прекин на испораката на руски гас за Европа


Белорусија денеска се закани дека ќе го запре транзитот на руски гас за Европа, доколку Русија не и го плати долгот во рок од 24 часа. Руски Газпром и Белорусија ги расчистија меѓусебните долгови за испорака на гас и за транзит, но Минск тврди дека Москва платила за транзитните услуги по стара цена и оти и должи уште 32 милиона долари.
XS
SM
MD
LG