Достапни линкови

Отстранета статуата на Сталин во неговиот роден град Гори


Грузијските власти ја отстраниле големата статуа на Сталин од плоштадот во неговиот роден град Гори. Според грузијските медиуми, тоа било сторено во изминатата ноќ под силно полициско обезбедување, кое не дозволило снимање и фотографирање. Локалните власти соопштија дека 6-метарската статуа на Сталин ќе биде ставена во музеј, а на нејзино место ќе биде ставен споменик на жртвите од руско – грузијската војна во 2008-ма година.
XS
SM
MD
LG