Достапни линкови

Штрајк во Франција поради пензиските реформи


Француските работници во сообраќајот, во образованието, поштенските службеници и многу други од јавните служби, денеска штрајкуваат против планот на претседателот Никола Саркози за поместување на старосната граница за одење во пензија на 62 години. Владата смета дека реформите на пензискиот систем се нужни поради растечкиот државен дефицит и се постарото население.
XS
SM
MD
LG