Достапни линкови

Осудени 5-мина американци во Пакистан за тероризам


Пакистанскиот суд им изрече затворски казни од по 10 години на 5-мина американски државјани за планирање терористички напади. 5-мината американци, муслимани, беа уапсени во декември минатата година во централниот дел на земјата, само неколку дена откако пристигнале во Пакистан. Според обвинителот, тие биле во контакт со милитанти и планирале напади, а обвинетите тврделе дека биле во посета на Пакистан и имале намера да одат во Авганистан и да работат како хуманитарци.
XS
SM
MD
LG