Достапни линкови

Расмусен му се заблагодари на Меккристал за досегашната соработка


Генералниот секретар на НАТО, Андрес Фог Расмусен, преку својата официјална интернет страна му искажа благодарност на сега поранешниот командант на НАТО и САД за Авганистан, генерал Стенли Меккристал за досегашната соработка и за напорот што го вложи во мисијата ИСАФ. Расмусен додаде дека стратегијата во Авганистан и понатаму ќе ја добива подршката од НАТО и дека операциите во Авганистан и понатаму ќе продолжат. Тој им порача на Авганистанците да не се сомневаат дека ќе продолжи мисијата во соработка со нив и дека НАТО ќепродолжи да го заштитува авганистанскиот народ, да ги градат авганистанските безбедносни сили и ќе останат во земјата се додека е потребно да ја завршат работата.
XS
SM
MD
LG