Достапни линкови

Кина растури терористички синџир


Кинеските власти соопштија дека растуриле, како што тие ги нарекуват „ терористички ќелии“ во западниот дел на областа Ксиннџијан. Министертвото за јавна безбедност соопшти дека се уапсени повеќе од 10 луѓе и запланета е колемо количество на експлозив.Кина ги обвинува насилните сепаратисти за нападите на полицијата и други владини цели.
XS
SM
MD
LG