Достапни линкови

Виетнам: 8 нуклеарни централи до 2030 година


Виетнамската влада соопшти дека планира да изгради осум нуклеарни централи до 2030 година поради се поголемиот недостиг на електрична енергија во таа земја. Премиерот Нгуен Тен Данг прецизира дека нуклеарките ќе имаат по најмалку четири реактори и ќе бидат изградени во централниот дел на земјата.
XS
SM
MD
LG