Достапни линкови

Гаспром ја критикува одлуката на Белорусија


Портпаролот на руски Гаспром ја критикувал одлуката на Белорусија да го запре транзитот низ земјата на руски гас до Европа. Портпаролот Сергеј Кипријанов изјавил дека клиентите од Европа ќе продолжат да примаат гас според договорите кои ги имаат склучено, но одлуката да се воведе забрана на транзит низ Белорусија не ја ослободува земјата од долгот кој го има кон Гаспром. Европа ќе се снабдува со гас од други гасоводи надвор од Белорусија.
XS
SM
MD
LG